تبلیغات
نقاشی - کلود مونه


نقاشی

وبسایت شخصی مهدی صادقی زاده متولد 1373 ،تهران

زندگینامه: كلود مونه (1840-1926)
 
كلود مونه (Claude Monet) موسوم به اسكار كلود مونه یا كلود اسكارمونه بنیانگذار سبك امپرسیونیسم در عرصه نقاشی بود...

مونه به فلسفه امپرسیونیسم نیز بها داد، در واقع نام امپرسیونیسم برگرفته از نامی است كه او بر یكی از آثار نقاشی خود گذاشته است: طلوع امپرسیون.

مونه در 14 نوامبر 1840 در پاریس پا به عرصه وجود گذاشت. در سال 1845 به همراه خانواده‌اش به بندر لوهاور رفت و در سال 1851 به رغم خواسته پدر كه می‌خواست كلود نیز مانند سایر افراد خانواده مغازه‌ایی بزند و در آن به كار مشغول شود، او به دبیرستان هنر لوهاور رفت.او در ابتدا با ذغال تصاویری می‌كشید وآن‌ها را به قیمت 10 یا 20 فرانك می‌فروخت. اولین معلم او در زمینه نقاشی ژاك فرانسوا اوشار از شاگردان نقاش معروف ژاك لویی داوید بود. تا سال 7-1856 تحول خاصی در مونه ایجاد نشد، در این سال نقاشی به نام "اوژن بودن" الهام بخش او شد و نقاشی رنگ و روغن را به مونه آموخت.بودن همچنین تكنیك‌های نقاشی در فضای باز را به مونه آموخت.

فرزند مونه-اثر كلود مونه

مونه اما پس از رفتن به پاریس به لوور رفت و در آنجا نقاشانی را مشاهده كرد كه از آثار استادان قدیمی كپیه برداری می‌كردند.مونه سالها در پاریس ماند و در این زمان دوستان زیادی پیدا كرد كه یكی از آنان ادوارد مانه بود.چندی بعد به پیاده نظام در الجزایر پیوست و دوسال را در آنجا خدمت كرد.مونه پس از بازگشت از الجزایر به شدت نسبت به آموزه‌های قدیمی نقاشی احساس سرخورگی كرد، درنتیجه به همراه دوستان نقاشی نظیر پیر اگوست رنوار ، فردریك بازیل و آلفرد سیسلی دست به تاسیس  سبك جدیدی در زمینه هنر نقاشی زد. از مشخصه‌های این سبك نقاشی كه در فضای باز ترسیم می‌شود، نشان دادن تاثیر امواج نور خورشید بر طبیعت، استفاده از رنگ‌های شكسته و كشیدن سریع قلم مو بر بوم است.این سبك چندی بعد امپرسیونیسم نام گرفت.

مونه در زمان جنگ فرانسه و پروس(منطقه‌ای كه در سال 1871 در كنار سایر ایالات آلمانی زبان كشور آلمان را تشكیل داد) به انگلستان پناهنده شد. او در آن زمان به مطالعه بر آثار جان كنستابل و جوزف مالورد ویلیام  ترنر پرداخت. این دو نقاش برجسته انگلیسی كه در زمینه ترسیم مناظر تخصص داشتند.تاثیر به سزایی بر نوآوریی‌هایی كه مونه در زمینه رنگ نقاشی پدید آورد، گذاشتند.

مونه در سال 1872 یا 1873 نقاشی امپرسیون، طلوع خورشید را ترسیم كرد.این نقاشی نمایی بود از منظره بندر لوهاور.از نام همین نقاشی بود كه لویی لروی منتقد آثار نقاشی نام امپزسیونیسم را ابداع كرد نامی كه بعدها امپرسیونیست‌ها آن را به خود نسبت دادند.مونه در سال 1977 یكی از آثار بدیع خود را به نام ایستگاه ترن سن لازار پدید آورد.

ایستگاه سن لازار -اثر كلود مونه

مونه در سال‌های 1880 و 1890 به ترسیم تعدادی از استادانه ترین نقاشی‌های خود پرداخت. در این نقاشی‌ها عنصر نور و شرایط آب و هوایی بیش از سایر عناصر جلوه می‌كنند.

مونه با تكیه بر این عناصر آثار زیبایی نظیر كیلیسای جامع روئن ساختمان‌های پارلمان ، صبح‌های سن و نیلوفر‌های آبی را خلق كرد.مونه به ترسیم آثاری از طبیعت محل سكونتش در ژیورنی علاقه داشت.او در ژیونی كه بیش از چهار دهه از عمر خود را در آن منطقه گذراند، از نیلوفر‌های آبی واقع در بركه روبروی منزل محل سكونتش آثار بدیعی را خلق كرد.او همچنین از پلی كه در باغش در ژیورنی واقع بود چندین تابلوی نقاشی كشید و از كناره‌های زیبای رود سن نیز آثار زیبایی ترسیم كرد.

مونه  سرانجام پس از سپری كردن عمری پر فراز ونشیب در 5 دسامبر 1926 بر اثر ابلا به سرطان ریه درگذشت و در یك مراسن ساده در قبرستان كلیسای ژیورنی به خاك سپرده شد.ژرژ كلمانسو از نخست وزیران سابق فرانسه و سیاستمدار مشهور دوران جنگ جهانی اول كه از دوستان مونه محسوب می‌شد، در مراسم تشییع جنازه وی حضور یافت.

 

منبع:http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=24718


نوشته شده در یکشنبه دوازدهم اردیبهشت 1389 ساعت 20:26 توسط مهدی صادقی زاده نظرات | |


:قالبساز: :بهاربیست: